Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Politia de imigrari poate sa intre la noi in ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Politia de imigrari poate sa intre la noi in apartament?

buna ziva.sunt un cetetean straiin casatorit cu o fata din romania.stam impreuna.agenti de la politia de immigrari vor sa ne face o visita,sa vada daca stam impreuna,dar avem un contract facut la notar.poate ei sa intre in appartament fara sa vrem noi?sa intre in lucul nostru privat?privacy?
Puteti sa le refuzati intrarea in apartament, insa in acest caz pot aparea suspiciuni ca ati incheiat o casatorie de convenienta – adica doar pentru a obtine cartea de rezidenta intr-o tara membra a Uniunii Europene.
Iar in acest caz riscati sa nu va fie aprobata cererea de prelungire a termenului de valabilitate a cartii de rezidenta pentru membrii de familie.
Vizitele la domiciliu fac parte din procedura de verificare care se aplica dupa ce depuneti acea cerere, in termen de una-doua saptamani.

ORDONANŢÃ DE URGENŢÃ Nr. 194 din 12 decembrie 2002 republicată privind regimul străinilor în România (Text în vigoare începând cu data de 15 decembrie 2007)

ART. 64
Căsătoria de convenienţă

(1) Autoritatea pentru străini refuză prelungirea dreptului de şedere obţinut în baza căsătoriei dacă, în urma verificărilor efectuate, rezultă că acea căsătorie este de convenienţă.
[...]
(3) Constatarea elementelor prevăzute la alin. (2) se realizează de către ofiţerul de interviu. Aceste elemente pot rezulta din:
a) datele obţinute în urma interviului;
b) înscrisuri;
c) declaraţiile celor în cauză sau ale unor terţe persoane;
d) controale la domiciliul conjugal ori alte verificări suplimentare.

Completare

In cazul in care se constata ca este o casatorie de convenienta se refuza prelungirea dreptului de sedere temporara in Romania, argumentata in fapt si drept, iar strainului i se elibereaza o decizie de returnare, in conformitate cu art. 80 alin1,lit.c coroborat cu art.64 alin. 2 Ordonanta de Urgenta nr.194/2002 privind regimul strainilor in Romania, completata si modificata. In termen de 30 de zile cetateanul strain trebuie sa paraseasca teritoriul tarii,iar in cazul in care nu o face, se va emite ordin de depistare.
Cetateanul strain are posibilitatea contestarii aceste decizii in termen de 10 zile, de la data cand i s-a adus la cunostinta, la Curtea de Apel.

Ares-3, moderator
Nu inteleg de ce atata teama daca nu aveti nici o problema? Va iubiti, ati fost vazuti impreuna de vecini, mergeti impreuna in societate, deci nu exista motive de temere. Sau poate aveti?:-/
Banuiesc ca ati vrut sa scrieti ORDIN DE DEPORTARE si nu ordin de depistare!?
Asa cum zice Ares puteti sa refuz intrare. Riscati. Dar cu tot Politia poate cerceta fara presenta acolo la vecini, si asa mai departe. Si poate sa va faca niste intrebarile la postul poltiiei pentru a afla daca casnicia este una de convenenta. Mai bine lasati-l sa intre si fiti amabil intr-o tara ca Romania unde tot este controlat la maxim dar sunt foarte amabili.
Oamenii isi fac datoria de serviciu si atat. Nu trebuie sa va considerati ,,controlati la maxim,, pentru ca atunci cand v-ati casatorit si ati solicitat sederea in Romania stiati sau cel putin banuiesc ca macar din curiozitate ati studiat despre ce este vorba si la ce trebuie sa va asteptati. Este si de datoria dvs. sa cunoasteti legile tarii in care doriti sa imigrati.